Åsiktav Mimmie Björnsdotter GrönkvistRyktet om generation Z är kraftigt överdrivet Generation Z beskrivs ofta som både konservativ och puritansk, men det är långt ifrån hela sanningen.
Åsiktav Mimmie Björnsdotter GrönkvistMetoo lyfte på ett lock som är omöjligt att stängaMimmie Björnsdotter Grönkvist: ”Metoo lyfte på ett lock som är omöjligt att stänga”.
Åsiktav Mimmie Björnsdotter GrönkvistKompetensbristen är mer akut än resursbristen hos polisen Såväl statistik som vittnesmål inifrån polismyndigheten visar på en dysfunktionell organisation, som har svårt att klara upp gängbrott.
Åsiktav Mimmie Björnsdotter GrönkvistKvinnor får fortfarande pussla i vardagen för männens skull Färre arbetade timmar och större ansvar för livspusslet ger kvinnor lägre inkomster. Lösningarna kan vara både politiska och privata.
Åsiktav Mimmie Björnsdotter GrönkvistSverigedemokraterna kan inte städa bort sitt förflutna Det är anmärkningsvärt att nuvarande partiledare gick med i partiet när en före detta nazist var partiledare.