Nils van der Poel är tillbaka i Trollhättan efter succén på skridsko-VM i Nederländerna. I dag ska han hyllas av sin hemstad.
"Det Nils har åstadkommit har skapat en väldig stolthet hos alla trollhättebor. Vi vet ju att turbomotorn uppfanns i Trollhättan och det är tydligt att Nils bygger vidare på den traditionen", säger kommunstyrelsens ordförande Paul Åkerlund i ett pressmeddelande.
Ceremonin äger rum på idrottsanläggningen Edsborg, men på grund av coronapandemin kan bara ett fåtal åskådare vara med fysiskt. Den kommer dock att gå att följa digitalt, uppger Trollhättans stad.
Som en del av hyllningen ska ett antal Jasplan från flygfottiljen F7 flyga över området i samband med ceremonin.
Nils van der Poel tog två VM-guld i Heerenveen, på 5 000 och 10 000 meter. 24-åringen satte dessutom nytt världsrekord på den längre distansen.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Strömstads Tidning förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.