Sportav Emma Tonnvik, Adam FröbergJanne Andersson efter ordbråket: ”Extremt dåligt av mig”Förbundskaptenen ångerfull efter bråket med tv-experten Bojan Djordjic.
Sportav Robert LaulSverige slår Tjeckien – Robin Quaison stor hjälteNu avgörs Sveriges VM-öde på tisdag mot Polen i Chórzow.
Sportav Linus PeterssonStora hyllningen till Isak: ”En exceptionell talang”Var Sveriges bäste spelare för andra matchen i rad – lovordas från flera håll.
av Henrik Skiöld/TT, TTAndersson: "All heder till killarna"Förbundskaptenen Janne Andersson samlade spelarna i en ring ute på planen efter den blytunga förlusten.
av Anders Wallin, TTSpelarna inställda på lång sommar i RysslandÅttondelsfinalen i S:t Petersburg är ett delmål. Spelarna vill till Moskva.
av Henrik Skiöld/TT, TTAndersson: "Stolt och näst intill rörd"Den allra första gången brukar kännas i hela kroppen och det vet nu även Ludwig Augustinsson. En vänster i bortre hörnet. Sedan var 21-åringen i ett lyckorus han delade med varenda blågul på Centralstadion och hemma i tv-sofforna.
av Henrik Skiöld/TT, TTSan Siro-bragden inspirerar SverigeVid Uralbergens fot har dynastier gått brutalt förlorade förr. Men hur det än går för Sverige i Jekaterinburg sitter Janne Andersson säker på sin post. Han har såväl spelarna som folket med sig.
av TTGranqvist: "Zlatan borde ringa Janne"Landslagskaptenen Andreas Granqvist har ingen åsikt om Zlatan Ibrahimovic eventuella medverkan i VM. Däremot vill han att LA Galaxys anfallsstjärna ger ett klart besked.
av Anders Wallin, TT, Henrik Skiöld/TTTrion har samma målsättning: Speltid i VMEmil Forsberg är en nyckelspelare i VM och är given på en av mittfältets kanter. Men vem tar hand om positionen på den andra sidan?
Sportav TTAbrahamsson kallas in till januaritruppenSvenska fotbollslandslagets förbundskapten Janne Andersson har tvingats till en rockad i sin trupp till januariturnén. Moldemålvakten Andreas Linde har ännu inte läkt från sin knäoperation och kan inte vara med.