Både Lantbrukarnas Riksförbund (LRF) och branschorganisationen Livsmedelsföretagen tror att matpriserna kommer att sticka iväg rejält under de kommande tre månaderna.
– Vi kommer nog se en prisökning över hela livsmedelsområdet. Men framför allt kommer prisutvecklingen på kött och mejeri påverkas mer dramatiskt eftersom att det är färskvaror med kort väg mellan lantbrukare och konsument, säger Palle Borgström, till Expressen.
Pristopp till jul – men fortsatt dyrt under våren
Priserna kommer att toppa till jul spår Livsmedelsföretagen, men kommer att ligga kvar på höga nivåer under våren, medan leverantörer tar ut priskompensation för sina ökade kostnader.
I Eurozonen ökade matvarupriserna i augusti med knappt 2 procent. I Tyskland ökade priserna med 4,5 procent.
Lantbrukarnas Riksförbund tycker att svensk mat är för billig och att matpriserna måste höjas – annars måste fler bönder behöva lägga ner och landet måste öka matimporten.
– Svensk mat betalar inte fullt ut sina kostnader. Den andel av svenskarnas disponibla inkomst som läggs på mat har minskat under ganska många år och är nere på omkring tio procent, säger Palle Borgström.
LÄS MER:Bensinpriset når nya höjder