En person står åtalad för att ha brutit sig in på ett färjeområde i Strömstad.
En person står åtalad för att ha brutit sig in på ett färjeområde i Strömstad. Bild: Eric Johansson

Person misstänks ha brutit sig in på färjeområde

En person har åtalats misstänkt för olaga intrång på ett färjeområde i Strömstad. Den misstänkte ska i samband med händelsen ha förstört delar av ett staket.

ANNONS
usernewspaperlogoutofferarrowcommentsSökSuperlokaltclockplaytwitterfacebookinstagramNotifikationerNotifikationer avNotifikationerstampenpencilusersusers outlinedclocklockdatabasecheckbox-checkedcheckbox-uncheckedlikecheck_circleexclamation-solidgradeStrömstad usernewspaperlogoutofferarrowcommentsSökSuperlokaltclockplaytwitterfacebookinstagramNotifikationerNotifikationer avNotifikationerstampenpencilusersusers outlinedclocklockdatabasecheckbox-checkedcheckbox-uncheckedlikecheck_circleexclamation-solidgrade

Det var i somras som en person ska ha trängt sig in på ett färjeområde i Strömstad utan att ha rätt till det. Samma person ska dessutom ha förstört delar av staketet som markerar det färjeområde, som ägs av kommunen och som trafikeras av rederierna Color Line och Fjord Line.

Nu har en person åtalats misstänkt för händelserna. Samma person erkänner också brott.

Strömstads kommun yrkar ett skadestånd på 1 000 kronor för att reparera skadorna.

ANNONS