I natt blev elpriset för första gången negativt i Sverige. Samtliga elområden i landet drabbades av detta, vilket innebär att alla elanvändare med rörligt pris under dessa timmar mellan 00:00-04:00 fick tillbaka pengar för sin elförbrukning. Elpriset nådde som lägst -0.2 öre/kWh. Detta till trots är det inte många vindkraftsproducenter som går med förluster, eftersom de får extra intäkter från elcertifikatssystemet.
Den huvudsakliga orsaken till detta är att vindkraften gått på högvarv, till följd av stormen Ciara. -- Andra bidragande orsaker är det ovanligt milda vädret för årstiden och det blöta vädret som ger god tillgång i vattenmagasinen, säger Björn Björnson, elexpert på GodEl.
Priserna är hämtade från elbörsen Nord Pools webb.
Kommentarer
Kommentera artikeln
Vad tycker du? Här nedan kan du kommentera artikeln via tjänsten tjänsten Ifrågasätt. Märk väl att du behöver skapa ett konto och logga in först. Tänk på att hålla god ton och att inte byta ämne. Visa respekt för andra skribenter och berörda personer i artikeln. Inlägg som bedöms som olämpliga kommer att tas bort och Strömstads Tidning förbehåller sig rätten att använda kommentarer i redaktionellt innehåll.